Advanced Search | Search A!:
Volume 24, Number 9 — September 2017

Southwest Virginia in Pictures

Todd Christensen, executive director of the Southwest Virginia Cultural Heritage Foundation Graysen Barrs, Nina Rizzo (standing in for Hayley Aker), Kaitlyn Hafley, Alison Saari, Nick Spencer, Shalissa Breeding and Lu Ellsworth, Heartwood Operations Manager
Todd Christensen, executive director of the Southwest Virginia Cultural Heritage Foundation Graysen Barrs, Nina Rizzo (standing in for Hayley Aker), Kaitlyn Hafley, Alison Saari, Nick Spencer, Shalissa Breeding and Lu Ellsworth, Heartwood Operations Manager
Additional photos below »

June 10, 2014

ABINGDON, Va. Ten young photographers, representing schools all over Southwest Virginia's 19-county footprint, were recognized for their photos with an awards program at Heartwood: Southwest Virginia's Artisan Gateway. The contest was entitled "I Love Southwest Virginia" youth photo contest.

"We love having the opportunity to celebrate Southwest Virginia's unique culture and the talented young people who call our region home," said Heartwood Operations Manager Lu Ellsworth, who presented the awards with Todd Christensen, executive director of the Southwest Virginia Cultural Heritage Foundation.

High School Winners:

First place Luke Craig, Narrows

Second place Hayley Aker, Chilhowie

Third place Nick Spencer, Patrick County

Honorable mention: Shalissa Breeding (Lebanon), Alison Saari (Blacksburg), Graysen Barrs (Abingdon), Kaitlyn Hafley (Chilhowie)


Middle School Winners:

First place Matthew Fritz, Damascus

Second place Kierra Gertz, Northwood

Third place Luisa Martinez, Rye Cove


"I think it's important that our students get recognized and encouraged in the arts," said Nina Rizzo, art teacher of the two winners from Chilhowie High School. "I appreciate that Heartwood is part of that encouragement."




First place — Luke Craig (Narrows)


2nd place — HS — Hayley Aker


3rd place — HS — Nick Spencer (Rock Castle Creek)


Honorable mention — HS (two of four) — Shalissa Breeding (train)


Honorable mention — HS (two of four) — Graysen Barrs (Sunset at the Farm)


Honorable mention — HS (two of four) — Alison Saari (pinecones)


Honorable mention — HS (two of four) — Kaitlyn Hafley


Matthew Fritz (barn) — 1st place middle school


Kierra Gertz — 2nd place middle school (Fallen Angel)


Luisa Martinez — 3rd place middle school